شناسه متن : 364
1393/2/9 - 13:38 2014-04-29 13:38:00
برای اولين بار توسط پایگاه اینترنتی شهيد مطهری منتشر می‌شود:

فيلم روز خاكسپاری شهيد مطهری

در ساعت بیست و دو و بیست دقیقه سه شنبه یازدهم اردیبهشت ماه سال 1358 در حالی که شهيد مطهری از یکی از جلسات فکری و سیاسی بیرون آمده بود با گلوله يكی از افراد گروه فرقان به شهادت رسيد و امام و امت اسلام در حالی که دل به حضور آن بزرگ‌مرد در متن جريانات انقلاب بسته بودند در ماتمی عظیم فرو می‌روند.

به گزارش پايگاه اينترنتی شهيد مطهری، روز تشییع پیكر استاد مطهری، غوغایی در مدرسه فیضیه قم برپا شد. فیلمی كه در ادامه مشاهده می‌كنید، جزء معدود صحنه‌های منتشر شده از روز شهادت استاد است كه از تمام زوایا شور مردم در تشییع پیكر او را به تصویر می‌كشد. در این فیلم تشییع پیكر استاد، نماز خواندن بر پیكر مطهر وی و به خاک سپاری جنازه ایشان در محل دفن را مشاهده می‌كنید.

 

 
 

فیلم زیر هم، پیام تسلیت امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت استاد مطهری است كه در مدرسه فیضیه قم توسط حجت الاسلام مرحوم مروی قرائت می‌شود. در بخشی از بیانیه امام این طور آمده است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم انّا للّه و انّا الیه راجعون‏. اینجانب به اسلام و اولیاى عظیم الشّأن و به ملّت اسلام و خصوص ملّت مبارز ایران، ضایعه اسف انگیز شهید بزرگوار، متفكّر، فیلسوف و فقیه عالیمقام مرحوم آقاى حاج شیخ مرتضى مطهّرى قدّس سرّه را تسلیت و تبریك عرض مى‏ كنم؛ تسلیت در شهادت شخصیتى كه عمر شریف و ارزنده خود را در راه اهداف مقدّس اسلام صرف كرده و با كجروی‌ها و انحرافات مبارزه سرسختانه كرده؛ تسلیت در شهادت مردى كه در اسلام شناسى و فنون مختلفه اسلام و قرآن كریم كم نظیر بود. من فرزند بسیار عزیزى را از دست داده‏‌ام و در سوگ او نشستم كه از شخصیت‌هایی بوده كه حاصل عمرم محسوب مى‏‌شد.»

نكته جالب در این فیلم ماتم و چهره شكسته امام امت است كه قلبش از شهادت استاد مطهری جریجه‌دار شده است.

در ادامه نیز مجری می‌گوید:‌ تشییع جنازه مرحوم آیت الله مطهری ساعت 3.30 از میدان امام برگزار می‌شود. شاگردان این مرحوم به میدان غفاری بروند و از آنجا وسیله آماده است.

در پایان مردم امام را با شعار الله اكبر بدرقه می‌كنند.

انتهای پیام

دیدگاه ها