شناسه متن : 2284
1393/11/14 - 07:54 2015-02-03 07:54:00

آیین بزرگداشت زادروز شهید استاد مطهری در تهران برگزار شد

آیین گرامیداشت زادروز شهید استاد «مرتضی مطهری » به همت خانه موزه مطهری همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر شامگاه دوشنبه در تهران برگزار شد.
به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از خبرگزاری ایرنا «علی مطهری» فرزند این استادشهید انقلاب در این آیین به تشریح خاطراتی از دوران پیش از انقلاب و فعالیت های انقلابی آن زمان پرداخت و گفت: ساواک فکر می کرد آیت الله منتظری در خانه ما پنهان شده است و به همین منظور یک بار برای دستگیری وی به خانه ما یورش برد.
 
وی افزود: ما در سال 1346 یعنی مقارن با تاسیس حسینیه ارشاد در این خانه «موزه فعلی استاد مطهری» در خیابان دولت، خیابان شهید کلاهدوز ساکن شدیم.
 
فرزند شهید مطهری افزود: 10 سال سن داشتم و در کلاس چهارم دبستان بودم و حتی یادم هست زمستان بود فکر می کنم در آذرماه به این خانه آمدیم و تا سال ها در آنجا سکونت داشتیم.
 
وی گفت: تعطیلی حسینیه ارشاد و شروع گرایشات اتفاقات مهمی بود که در سالهای 1346 تا 1355رقم خورد.
 
فرزند شهید آیت الله مطهری افزود: حتی پس از شهادت آیت الله مطهری من مدتی در این خانه سکونت داشتم که در نهایت بدلیل قدمت بالای این خانه از این محل جابجا شدم و در نهایت شهرداری تهران این خانه را از ما خرید و این خانه را تبدیل به موزه شهید آیت الله مطهری کرد.
 
 
 
* برنامه های متنوعی از سالروز تولد تا شهادت برنامه ریزی شود
 
علی مطهری در ادامه به برگزاری این مراسم اشاره کرد و افزود: بسیار خرسندم که آیین بزرگداشت زادروز شهید مطهری برای اولین بار در این خانه به همت مسوولان خانه موزه شهید مطهری برگزار می شود.
 
وی گفت: پیشنهاد می شود از روز تولد این شهید که 13 بهمن ماه است تا روز شهادتش که 12 اردیبهشت ماه می باشد برنامه های متعددی تدارک یابد ضمن اینکه برای سال آینده فراخوان مقاله ای با عنوان از تولد تا شهادت شهید مطهری برگزار شود.
 
نماینده تهران خاطرنشان کرد: شهید مطهری در سال 1298 هجری شمسی متولد شد و اگر پدرم در قید حیات بود الان 95سال سن داشت که پیشنهاد می شود برای یکصدمین سالگرد تولد این شهید برنامه های ویژه ای برگزار شود.
 
فرزند شهید مطهری افزود: بسیار خوشحالم که اکنون این خانه حفظ شده و به پایگاهی برای نشر، تفکر و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهید مطهری درآمده است.
 
مطهری تصریح کرد: این خانه گنجایش تشکیل برگزاری نشست های تخصصی در زمینه های مختلف به ویژه فلسفه و عمومی را دارد و در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی برنامه های متنوعی می توان برگزار کرد.
 
وی با بیان اینکه بسیاری از آثار مکتوب شهید مطهری در این خانه نگارش شده است افزود: تاسیس یک کتابخانه تخصصی در زمینه آثار شهید مطهری ضروری است و هر مقاله ای که درمورد شهید مطهری در کشور و حتی خارج نشر شود در این کتابخانه باید نگهداری شود.
 
مطهری ابراز امیدواری کرد که خانه موزه شهید مطهری پایگاهی برای اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی در جهت بهره مندی مردم شود. 
 
در آیین بزرگداشت شهید مطهری «مصطفی محدثی خراسانی» و «محمود اکرامی فر» از شاعران انقلابی در وصف شهید مطهری به شعرخوانی پرداختند.
 
اجرای نمایش مونولوگ تک نفره توسط «امیر عباس حسینی» برگزیده تتاتر فجر و همچنین اجرای گروه سرود از دیگر برنامه های ویژه این مراسم بود.
انتهای پیام

دیدگاه ها