شناسه متن : 2891
1397/6/21 - 09:10 2018-09-12 09:10:00
یک کارشناس مذهبی گفت: اینکه نهضت عاشورا سالیان سال ماندگار شده است، به مشیت و تقدیر پروردگار بر می‌گردد.

شهید مطهری مهمترین خطر را تحریف معنوی قیام عاشورا می‌دانست

یک کارشناس مذهبی گفت: اینکه نهضت عاشورا سالیان سال ماندگار شده است، به مشیت و تقدیر پروردگار بر می‌گردد.

ه گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان حجت‌الاسلام مصطفی کرمی کارشناس امور مذهبیفلسفه شهادت امام حسین علیه السلام را حفظ نظام اسلامی خواند و بیان کرد: زنده نگه داشتن شعائر حسینی یعنی نگه داشتن اسباب و لوازم احیا و استمرار دین. یکی از دلایلی که نهضت عاشورا ماندگار شده است، به غیب و ملکوت و مشیت و تقدیر پروردگار بر می‌گردد. زیرا نهایت اخلاص، توحید و ایثار در این واقعه بوده است و ذات اقدس پروردگار این انقلاب و نهضت حسینی را بیمه کرد. تا روزی که گردش چرخ فلک و آیند و روند شب و روز وجود دارد، این نهضت باقی است و نام امام حسین علیه السلام مثل یک مشعل فروزنده فروغ دارد و از نورش کم نمی‌شود.
وی افزود: مهمترین درس عاشورا، درس اخلاص، ایثار و توحید است. به نظر می‌آید همه اسلام، همه ادیان الهی و همه هویت نور در مقابل ظلمت در یک نصف روز آشکار شد. در واقع ما هیچ صحنه‌ای را نداریم که قوای نور و ظلمت در نصف روز تقابل کرده باشند و نهایت نتیجه به نفع قوای ملکوتی نورانی عالم تمام شده باشد.
این کارشناس مذهبی اظهار کرد: این واقعه زیباترین جلوه هستی است و همه اصول انسانی و ارزش‌های اسلامی در آن متبلور است؛ لذا عوامل ضمانت و ماندگاری را در خودش دارد و هرچه جلوتر می‌رویم، نهضت عاشورا گسترده‌تر و پر نفوذتر می‌شود. درس‌های عاشورایی شفاف و روشن است و ما فقط باید همت عمل کردن به آن را داشته باشیم. اجتماعات حسینی و گردهمایی‌هایی که حول محور امام حسین علیه السلام و براساس محبت به سیدالشهدا تشکیل می‌شود، آثار و برکات بی شماری دارد و شاید شرکت در هیچ مراسمی اینقدر توصیه نشده که به اقامه عزا و احیای امر حضرت حسین توصیه شده است؛ زیرا بار معنوی بسیاری در این گردهمایی‌ها وجود دارد.
حجت‌الاسلام کرمی درباره نظر شهید مطهری پیرامون واقعه عاشورا و لزوم حفظ و مراقبت از ارزش‌های آن گفت: شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی با اشاره به تبلیغ و شرکت در مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام بحث تحریف را مطرح می‌کنند. ایشان مهمترین خطر را تحریف معنوی این حادثه و قیام حسینی می‌دانند و معتقدند اهداف و چشم انداز‌ها و اصول محوری و خطوط کلی که نهضت عاشورا براساس آن شکل گرفته را باید از آفت و گزند حفظ کرد. ضمن اینکه اگر انسان انحراف ظاهری، فرمی و شکلی در نحوه عزاداری برای امام حسین علیه السلام دید باید با آن مقابله کند.
وی افزود: شهید مطهری می‌گویند مهمترین فلسفه قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر بوده است. مقام معظم رهبری این نظر را پردازش و اینطور بیان کردند که هدف اصلی این قیام انجام تکلیف و عمل به وظیفه بوده است.
این کارشناس مذهبی در پایان تاکید کرد: درس‌های عاشورایی از ابعاد گسترده‌ای برخوردار است؛ اما مهمترین درسی که شاکله، شالوده و ستون فقرات و عمود همه درس‌ها بوده توحید است. اینکه انسان متمرکز به یک نقطه و مطیع یک مبدا باشد، مهمترین درس عاشوراست. مسئله دیگر عاشورا امر به معروف است و امام حسین علیه السلام به سه شیوه امر به معروف کرد؛ شیوه نخست اعلام انزجار خود نسبت به منکر، دوم اظهار این انزجار در قالب یک گفتمان و مرحله سوم برخورد یدی و عملی بود؛ چرا که تقابل با منکر و حاکم فاسد وظیفه جامعه اسلامی است.

انتهای پیام

دیدگاه ها