شناسه متن : 968
1393/3/17 - 12:23 2014-06-07 12:23:00
کارگاه یک روزه فلسفه دین و سخنرانی فلسفی دکتر کلی جیمز کلارک فیلسوف آمریکایی که به دعوت بنیاد شهید مطهری به ایران آمده و بنا بود جمعه 16خردادماه وشنبه 17خردادماه در مشهد به میزبانی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شود، لغو شد.
 
دکتر هادی بختیاری دبیر اجرایی کارگاه فوق در گفت و گو با ایسنا در خصوص علت لغو این برنامه‌ها اظهار داشت: به دلیل واکنش برخی افراد و ایجاد نگرانی پیرامون امنیت دکترکلارک، برنامه لغو شد.
 
عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی افزود: بازدید از جامعه المصفی العالمیه که نهادی آموزشی برای طلاب غیرایرانی متقاضی تحصیل علوم اسلامی است، کارگاه تخصصی با حضور تعدادی از افراد حوزوی و دانشگاهی در خصوص نحوه مواجهه متفکران اسلامی از جمله شهید مطهری با مساله تکامل در جهاد دانشگاهی و سخنرانی با موضوع خداوند و مغز در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برنامه‌های این فیلسوف غربی در حضور دوروزه‌اش در مشهد بود.
 
بختیاری گفت: این فیلسوف برجسته غربی میهمان همایش بین‌المللی اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری بوده، که به همت بنیاد علمی فرهنگی استاد مطهری و با همکاری «مجمع عالی حکمت اسلامی» و «دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی» در تاریخ هفتم و هشتم خردادماه در قم برگزارشده و وی در آن سخنرانی داشته است و سفرهای داخلی او به پیشنهاد و هماهنگی دبیرخانه این همایش انجام شده است.
 
وی با بیان اینکه دبیر علمی این همایش شخصیتی چون حجت‌‌الاسلام احمد احمدی  بوده و در همایش شخصیت‌هایی چون دکتر علی لاریجانی و دکتر غلامعلی حداد عادل نیز سخنرانی داشته‌اند، افزود: از این فیلسوف کتاب «بازگشت به عقل: نقدی بر بینه جویی عصر روشنگری و دفاع از عقل و باور داشتن به خدا» سال 1389 در ایران چاپ شده است.
 
وی اتهامات وارده از سوی مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را که در گفتگو با خبرگزاری بسیج دانشجویی از کلارک به عنوان تئوریسین تفکر داروین و همجنس بازان یاد کرده که بارها  با نتانیاهو دیدار داشته است،  را تحریف شده دانست و گفت: کلارک فیلسوفی خلقت گراست که خود را مسیحی متدین معرفی ‌میکند و همواره از معقولیت تفکر دینی دفاع کرده است. 
 
عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با بیان اینکه رفت و آمدهای علمی در فضاهای آکادمیک امری مرسوم بوده و حضور یک فرد در یک برنامه علمی به معنای تایید و ترویج افکار و اندیشه‌های وی محسوب نمی‌شود، اظهار داشت: شکل‌گیری گفت‌گوهای علمی با اندیشمندان غربی از نیازهای جامعه علمی کشور ماست و امیدوارم با وجود اینکه این اتفاق پیامدهای‌ علمی و بین المللی نامطلوبی دارد، اما بتواند در آینده سبب تقویت  فضای آزاداندیشی و عقلانیت دینی در مشهد شود.
انتهای پیام

دیدگاه ها